Praktické tipy a podmínky pro venkovní pouití
Pro rýhované desky, krytinu teras a balkónů neexistují ádné výrobní normy a/nebo zpracovatelské směrnice ve formě DIN neŹbo EU norem. Abyste měli dlouho radost ze svých staveb, dbejte prosím na následující doporučení pro stavbu a pouití:
- Podloí by mělo být dostatečně stabilní, rovné, pevné a se zajitěným odtokem vody. Při stavbě nad nezpevněnou půdou je mono pouít fólii, aby se zabránilo růstu plevele pod terasou. Spodní konstrukci je zapotřebí dimenzovat tak silnou, aby odolala přirozené tendenci krycích palubek k pohybu (vytáčení, bobtnání a smrování) a byla vhodná k pouití přiměřeně velkých roubů.
- Pokrytí z tvrdého dřeva by mělo spočívat na konstrukci z tvrdého dřeva, pokud mono ze stejného druhu nebo z takového, které má podobné vlastnosti. V případě pokrytí terasovými prkny ze sibiřského modřínu a jiných měkkých dřevin lze pouít pro podkladovou konstrukci podkladový hranol ze sibiřského modřínu, ale z důvodu moného vzniku hniloby ve spoji, způsobeného zapařením doporučujeme pouití distanční provětrávací lity.
- Mezery mezi podklady by neměly, v závislosti na síle desek, překročit osově 500mm. Krátké mezery mezi podklady zaručují dostatečný odpor proti pohybu, způsobenému sesycháním jednotlivých desek a plocha zůstane rovná a bez hran, o které by bylo mono klopýtnout.
- Měli bychom dbát o lehký spád profilů desek, aby mohla odtékat voda.
- Kadou palubku je nutno připevnit ke spodní konstrukci na ířku nejméně dvěma rouby z nerez oceli. rouby by měly být 2,5 3 krát delí ne je síla desky. Vzdálenost roubů od konců palubek by měla být 80 mm.
- Při pokládání palubek z tvrdého dřeva doporučujeme mezi nimi odstup cca 5 mm a v případě měkkých dřevin potom 5-8 mm. Přizpůsobováním se vlhkosti okolí se ířka palubek mění, take se mezery mezi jednotlivými prkny mohou měnit.
- U mnoha druhů dřeva můe dojít k vymývání látek, které jsou v nich obsaeny (např. při deti). Proto je třeba se postarat, zvlátě pokud by voda mohla mít kontakt se sousedícími stavebními prvky (např. balkóny, střechy teras atd.) o regulované odvodnění (např. okapy, kanály atd.) V opačném případě by mohlo dojít k nepříjemnému znečitění (například fasád, ocelových konstrukcí atd.), které kromě látek ve dřevě můe způsobit i rozpoutějící se znečitění svrchní plochy.
- Aby se zredukovalo sesychání a bobtnání podmíněné ročním obdobím, je mono provést oetření svrchní plochy prostředky odpuzujícími vodu (např. oleji, vhodnými pro tvrdá dřeva). Ty zpomalují také přirozený proces ednutí, během kterého dřevo postupem času dostává stříbrnou patinu. Tvrdá dřeva třídy trvanlivosti 1 se mohou bez problémů pouít pro stavby venku i bez nátěru.
- Je třeba zásadně zabránit hromadění vody. To platí jak pro místa, kde jsou dřeva poloena, tak i při pozdějím vyuívání plochy, např. pod květináči, slunečníky a jinými plochými předměty. A konečně by měla být plocha podle potřeby několikrát do roka důkladně zametena tvrdým kotětem. Alternativou je čitění vodou pod vysokým tlakem (bez chemických přísad), přičem bychom nejprve měli provést test na nějakém nenápadném místě.
Typické, přírodnímu dřevu odpovídající vlastnosti a specifické znaky jednotlivých druhů dřeva a proto nikoliv nedostatky jsou:
- edivění svrchní plochy
- sklon k smrování/změně tvaru desek v důsledku točivého růstu
- tvoření trhlin na svrchní ploe a koncích palubek, vyvolané přirozenými příčinami a smrováním dřeva
- drsná místa v důsledku růstových nepravidelností
- příleitostně se vyskytující dírky (tzv. pinholes), způsobené hmyzem, ijícím v čerstvém dřevu; hmyz se vyskytuje jen v ivých stromech a ve zpracovaných materiálech nejsou dírky na závadu
- přirozené barevné rozdíly, jakoto i případné pozdějí zbarvení (např. reaktivní zabarvení způsobené látkami, kolizí látek obsaených ve dřevě a látek obsaených ve vodě). Projevuje se např. pozdějím výskytem modročerných teček a fleků.
Dále by Vás mohlo zajímat: Popis teras / Kvalita teras / Přísluenství pro terasy
