homepage
shop

Praktické tipy a podmínky pro venkovní použití

Pro rýhované desky, krytinu teras a balkónů neexistují žádné výrobní normy a/nebo zpracovatelské směrnice ve formě DIN neŹbo EU norem. Abyste měli dlouho radost ze svých staveb, dbejte prosím na následující doporučení pro stavbu a použití:

 • Podloží by mělo být dostatečně stabilní, rovné, pevné a se zajištěným odtokem vody. Při stavbě nad nezpevněnou půdou je možno použít fólii, aby se zabránilo růstu plevele pod terasou. Spodní konstrukci je zapotřebí dimenzovat tak silnou, aby odolala přirozené tendenci krycích palubek k pohybu (vytáčení, bobtnání a smršování) a byla vhodná k použití přiměřeně velkých šroubů.
 • Pokrytí z tvrdého dřeva by mělo spočívat na konstrukci z tvrdého dřeva, pokud možno ze stejného druhu nebo z takového, které má podobné vlastnosti. V případě pokrytí terasovými prkny ze sibiřského modřínu a jiných měkkých dřevin lze použít pro podkladovou konstrukci podkladový hranol ze sibiřského modřínu, ale z důvodu možného vzniku hniloby ve spoji, způsobeného zapařením doporučujeme použití distanční provětrávací lišty.
 • Mezery mezi podklady by neměly, v závislosti na síle desek, překročit osově 500mm. Krátké mezery mezi podklady zaručují dostatečný odpor proti pohybu, způsobenému sesycháním jednotlivých desek a plocha zůstane rovná a bez hran, o které by bylo možno klopýtnout.
 • Měli bychom dbát o lehký spád profilů desek, aby mohla odtékat voda.
 • Každou palubku je nutno připevnit ke spodní konstrukci na šířku nejméně dvěma šrouby z nerez oceli. Šrouby by měly být 2,5 – 3 krát delší než je síla desky. Vzdálenost šroubů od konců palubek by měla být 80 mm.
 • Při pokládání palubek z tvrdého dřeva doporučujeme mezi nimi odstup cca 5 mm a v případě měkkých dřevin potom 5-8 mm. Přizpůsobováním se vlhkosti okolí se šířka palubek mění, takže se mezery mezi jednotlivými prkny mohou měnit.
 • U mnoha druhů dřeva může dojít k vymývání látek, které jsou v nich obsaženy (např. při dešti). Proto je třeba se postarat, zvláště pokud by voda mohla mít kontakt se sousedícími stavebními prvky (např. balkóny, střechy teras atd.) o regulované odvodnění (např. okapy, kanály atd.) V opačném případě by mohlo dojít k nepříjemnému znečištění (například fasád, ocelových konstrukcí atd.), které kromě látek ve dřevě může způsobit i rozpouštějící se znečištění svrchní plochy.
 • Aby se zredukovalo sesychání a bobtnání podmíněné ročním obdobím, je možno provést ošetření svrchní plochy prostředky odpuzujícími vodu (např. oleji, vhodnými pro tvrdá dřeva). Ty zpomalují také přirozený proces šednutí, během kterého dřevo postupem času dostává stříbrnou patinu. Tvrdá dřeva třídy trvanlivosti 1 se mohou bez problémů použít pro stavby venku i bez nátěru.
 • Je třeba zásadně zabránit hromadění vody. To platí jak pro místa, kde jsou dřeva položena, tak i při pozdějším využívání plochy, např. pod květináči, slunečníky a jinými plochými předměty. A konečně by měla být plocha podle potřeby několikrát do roka důkladně zametena tvrdým koštětem. Alternativou je čištění vodou pod vysokým tlakem (bez chemických přísad), přičemž bychom nejprve měli provést test na nějakém nenápadném místě.

Typické, přírodnímu dřevu odpovídající vlastnosti a specifické znaky jednotlivých druhů dřeva a proto nikoliv nedostatky jsou:

 • šedivění svrchní plochy
 • sklon k smršování/změně tvaru desek v důsledku točivého růstu
 • tvoření trhlin na svrchní ploše a koncích palubek, vyvolané přirozenými příčinami a smršováním dřeva
 • drsná místa v důsledku růstových nepravidelností
 • příležitostně se vyskytující dírky (tzv. pinholes), způsobené hmyzem, žijícím v čerstvém dřevu; hmyz se vyskytuje jen v živých stromech a ve zpracovaných materiálech nejsou dírky na závadu
 • přirozené barevné rozdíly, jakožto i případné pozdější zbarvení (např. reaktivní zabarvení způsobené látkami, kolizí látek obsažených ve dřevě a látek obsažených ve vodě). Projevuje se např. pozdějším výskytem modročerných teček a fleků.

Dále by Vás mohlo zajímat: Popis teras / Kvalita teras / Příslušenství pro terasy

Provozovatelem webu je společnost HAPex s.r.o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýzy návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy.

Více o cookies
Upravit nastavení
Přijmout vše